ŠKOLSKÝ PORIADOK PRE ŽIAKOV v šk r. 2015/2016
Práva a povinnosti zákonného
zástupcu žiaka
Levice, február 2014
Vydala: Ing. Lívia Jančoková, riaditeľka
O B S A H
Článok
1 Pokyny pre zabezpečovanie bezpečnosti
a ochrany zdravia pri práci a požiarnej ochrany
Článok 2 Všeobecné ustanovenia
Článok 3 Pravidlá správania sa žiakov
Článok 4 Uvoľnenie žiakov z vyučovania
Článok 5 Povinnosti týždenníkov
Článok 6 Práva žiakov
Článok 7 Pochvaly žiakov
Článok 8 Vyučovanie a prospech – hodnotenie
žiakov
Článok 9
Práva a povinnosti zákonného zástupcu žiaka
Článok 10 Záverečné ustanovenia
ÚVOD
Stredná odborná škola Ladislava Bielika, Vajanského 23, Levice (ďalej len „škola“) uplatňuje jednotu výchovy a vzdelávania, spojenie školy so životom a usiluje sa o všestranný humanitný rozvoj osobnosti mladého človeka, vychováva ho v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity a demokracie, formuje jeho intelektuálny a mravný rozvoj, pripravuje ho na tvorivú prácu a odbornú činnosť v povolaní a poskytuje estetickú, zdravotnú, telesnú a ekologickú výchovu, umožňuje aj náboženskú výchovu.
Vnútorný školský poriadok pre žiakov (ďalej len „VŠP“) sústreďuje hlavné zásady pre organizovanie výchovno-vzdelávacieho procesu v škole spracované v zmysle zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky MŠ SR č. 282/2009 Z.z. o stredných školách. VŠP sa vzťahuje aj na akcie organizované školou (výlety, exkurzie, kurzy, plenéry, kultúrne a športové podujatia a pod.) aj keď sa konajú mimo objektu školy.
Zriaďovateľom školy je Nitriansky samosprávny kraj. Škola je príspevková organizácia s právnou subjektivitou a riadi ju riaditeľka školy.
Článok 1
POKYNY PRE ZABEZPEČENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA PRI PRÁCI A POŽIARNEJ OCHRANY
V oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len „BOZP“) sa žiak riadi všeobecnými zásadami uvedenými v § 148 Zákonníka práce a zákonom č. 129/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z., o ktorých bol poučený na začiatku školského roka bezpečnostným technikom školy, triednym učiteľom a učiteľmi odborných predmetov. Zápis o školení BOZP je evidovaný v bezpečnostnej karte žiaka.
V oblasti protipožiarnej ochrany (ďalej len PO) sa žiak riadi všeobecnými zásadami, o ktorých bol preukázateľne poučený pri vstupnom školení. V prípade požiaru sa žiak riadi Požiarno-poplachovými smernicami a požiarnym poriadkom, ktorý je umiestnený na viditeľnom mieste v budove školy.
Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené žiakovi prechádzať z dielne do dielne, opúšťať pracovné miesto pridelené na praxi. Žiak sa riadi pokynmi učiteľa praxe, nosí ochranné prostriedky. Zistené závady na strojnom zariadení hlási učiteľovi praxe (popr. zástupkyni riaditeľky školy, hospodárke školy, upratovačke, školníkovi).
Žiakovi je zakázané bezdôvodne manipulovať s elektrickým zariadením, s plošinou pre imobilné osoby, hasiacimi prístrojmi, uzávermi na radiátoroch, automatom na nápoje.
Pri presune z budovy školy na Ul. Vajanského 23 do budovy školy na Ul. Ku Bratke 9 (a opačne) sa žiak presúva po určenej trase (budova školy na Ul. Vajanského 23 – vedľa MŠ na Vajanského – prechod cez cestu po prechode – Ul. Zd. Nejedlého prechodom cez cestu na Ul. Ku Bratke ). Po cestnej komunikácii prechádza prechodom pre chodcov so zvýšenou opatrnosťou.
Pri presune do školskej jedálne (SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Levice) sa presúva Ul. Vajanského na Ul. Na lúkach a dodržiava bezpečnostné zásady.
Počas vyučovania a na akciách organizovaných školou žiak dodržiava všetky bezpečnostné predpisy a pokyny pre ochranu svojho zdravia a zdravia svojich spolužiakov.
Ak sa stane žiakovi v škole, alebo na školskej akcii mimo školy úraz, žiak je povinný nahlásiť túto skutočnosť vyučujúcemu (popr. dozorkonajúcemu učiteľovi, triednemu učiteľovi alebo zástupkyni riaditeľky školy). Pri vzniku školského úrazu škola postupuje podľa Metodického usmernenia č. 4/2009-R zo 11. 02. 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Žiak na odbornej praxi nahlási ihneď úraz zodpovednému zamestnancovi a ihneď aj škole (pracovný úraz).
Článok 2
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
1. Žiak na vyučovanie a akcie organizované školou prichádza včas v primeranom slušnom oblečení, vkusne a čisto upravený a bez výstredností v úprave zovňajška. Žiak je povinný byť v škole najneskôr 10 minút pred vyučovacou hodinou.
2. Budova školy je otvorená pre žiaka od 6:45 – 17:00 hodiny. Vyučovanie začína o 7:00 hod.
Rozpis vyučovacích hodín a prestávok:
1. vyuč. hod. 7.55 – 8.40 Vyučovacia hodina trvá 45 minút.
prestávka 8.40 – 8.45
2. vyuč. hod. 8.45 – 9.30
prestávka 9.30 – 9.40 (Rozpis vyuč. hodín v priestoroch školy
3. vyuč. hod. 9.40 – 10.25 na Ul. Ku Bratke 9 je upravený podľa
prestávka 10.25 – 10.35 rozvrhu a delenia tried na skupiny).
4. vyuč. hod. 10.35 – 11.20
prestávka 11.20 – 11.30
5. vyuč. hod. 11.30 – 12.15
prestávka 12.15 – 12.45
6. vyuč. hod. 12.45 – 13.30 Rozvrhnutie vyučovacích hodín je také,
prestávka 13.30 – 13.35 ktoré vyhovuje miestnym podmienkam
7. vyuč. hod. 13.35 – 14.20 a dopravným spojom žiaka.
prestávka 14.20 – 14.30
8. vyuč. hod. 14.30 – 15.15
3. Po skončení vyučovania sa môže žiak zdržiavať v priestoroch školy iba s pedagogickým dozorom.
4. Budova školy sa počas vyučovania uzamyká. Pri presune žiaka medzi budovami školy sa podľa možností presúva spolu celá skupina. Do budovy školy vstupuje počas prestávky z dôvodu odomykania vchodových dverí pedagogickým dozorom.
5. Pri presune žiaka v rámci telesnej výchovy pedagogický dozor nad žiakom zabezpečuje vyučujúci. Ak vyučovanie žiaka začína 2. vyučovacou hodinou vchodové dvere pre žiaka sú otvorené od 8.30 – 8.45.
6. Návštevy žiaka počas vyučovania sú zakázané. V odôvodnených prípadoch môže žiaka navštíviť rodič – zákonný zástupca prípadne súrodenec. Návšteva sa zahlási na sekretariáte školy, kde zamestnanec školy zariadi privolanie žiaka.
7. Prestávky žiak využíva na výmenu učebných pomôcok, k príprave na nasledujúcu vyučovaciu hodinu, na presun do učební.
8. Na začiatku vyučovacej hodiny žiak zaujme svoje miesto v učebni určené zasadacím poriadkom alebo podľa pokynov vyučujúceho.
9. Úradné a neodkladné záležitosti, kopírovanie na sekretariáte školy si žiak vybavuje
od 13.30 – 14.30 hod.
10. Žiak sa môže na začiatku školského roka prihlásiť do záujmových krúžkov. Povinnosťou žiaka je počas školského roka vybraný krúžok navštevovať.
11. Do školy prináša žiak školské potreby – učebnice a učebné pomôcky podľa rozvrhu hodín a pokynov vyučujúceho. Pred vyučovaním si pripraví všetko, čo bude v príslušnom predmete potrebovať. Na vyučovanie telesnej výchovy sa preoblečie do cvičebného úboru, na praktických, laboratórnych prácach a odborných výtvarných predmetoch používa ochranný plášť. Každý žiak musí mať v škole osobitný hygienický balíček (mydlo, uterák, hygienické vreckovky).
12. Keď sa z vážnych dôvodov nepripraví na vyučovanie, alebo nevypracuje domácu úlohu ospravedlní sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku hodiny. Učivo si osvojí a úlohy dodatočne splní podľa pokynov vyučujúceho. Ak je vyvolaný a vopred sa neospravedlní vyučujúci nemusí akceptovať jeho dodatočné ospravedlnenie a môže ho hodnotiť známkou nedostatočný.
13. Počas vyučovania sa správa disciplinovane, sústredene sleduje prácu na hodine a aktívne sa do nej zapája, plní príkazné povinnosti, nevyrušuje spolužiakov, nepomáha im nedovoleným spôsobom. Podriaďuje sa pokynom poriadku školy pre príslušnú formu vyučovacej jednotky – telesná výchova, laboratórne práce atď.
14. Ak sa chce žiak rozprávať s vyučujúcim, alebo chce odpovedať, prihlási sa zdvihnutím ruky. Žiak vyvolaný k tabuli predloží učiteľovi na kontrolu zošiť. Pri skúšaní má žiak zošity a knihy zatvorené a sleduje príp. doplňuje odpovede žiaka.
15. Skúšanému žiakovi nesmú ostatní žiaci našepkávať. Nie je dovolené ani odpisovanie domácich úloh.
16. Vyvolaný žiak si sadne len na pokyn učiteľa.
17. Ak v priebehu vyučovania vstúpi do učebne dospelá osoba, žiak pozdraví tým, že vstane. Sadne si len na pokyn vyučujúceho učiteľa. Na hodinách telesnej výchovy a pri písomných prácach nevstáva.
18. Žiaci nevstupujú do zborovne.
19. Pomôcky na vyučovanie prinášajú týždenníci alebo k tomu určený žiak cez prestávky podľa pokynov vyučujúceho.
20. Pred vyučovaním a po skončení vyučovania nerobí žiak hluk na chodbách a v triedach.
21. Vyučujúcich oslovuje žiak pán – pani a menujú jeho funkciu, napríklad pán učiteľ, pani zástupkyňa, pani riaditeľka, pani vychovávateľka (v DM).
22. V objekte školy zdraví žiak – Dobrý deň - všetkých zamestnancov školy, hostí a návštevy.
23. Za požičané učebnice hmotne zodpovedá žiak, ak nie je plnoletý, jeho zákonný zástupca. Na začiatku školského roka každý žiak uvedie na zadnej strane učebnice svoje meno, školský rok a stav učebnice.
24. Na začiatku školského roka si každá trieda zvolí triednu samosprávu v zložení:
– predseda
- pokladník
- nástenkári
Samospráva vykonáva činnosť podľa pokynov triedneho učiteľa.
25. Žiacke práce sú majetkom školy. V prípade ak žiak použil na ich zhotovenie materiál, ktorý je nad rámec požadovaných učebných pomôcok, je možné na základe dohovoru žiaka/ zákonného zástupcu s riaditeľkou školy časť nákladov uhradiť. Maturitné práce žiakov zostávajú jeden rok k dispozícii škole na prezentáciu. Po roku si ich môže žiak vyzdvihnúť.
26. Žiak do školy nenosí väčšie sumy peňazí, cenné predmety. Za osobné veci žiaka škola nezodpovedá. Kabáty, topánky si žiak odkladá v šatni (do šatníkov), ktorá im je pridelená (z hygienických dôvodov v zmysle Smernice MŠ SR). Po skončení vyučovania si žiak odloží prezuvky do vrecka a zavesí v šatni. Šatňu (šatník) žiak zamyká. V prípade krádeže z nezatvorenej šatne škola nenesie žiadnu zodpovednosť za vzniknutú škodu a poisťovňa škodu neprepláca. Tak isto za veci, ktoré má žiak odložené v nezamknutých skriniach v učebniach.
27. Plášte a cvičné úbory sa pravidelne perú.
28. Žiakovi je počas vyučovania zakázané používať mobilné telefóny. V prípade porušenia zákazu používania mobilného telefónu môže učiteľ žiakovi odobrať mobilný telefón a odovzdá ho riaditeľke školy. Za odcudzenie mobilného telefónu škola nezodpovedá. Žiakovi je počas vyučovania zakázané používať prehrávače, počítačové hry a hrať hazardné hry.
29. Žiak šetrí zariadenie a vybavenie školy. Šetrne zaobchádza so všetkými pracovnými a strojovými zariadeniami ako aj s ostatným majetkom školy. Škody na inventári a ostatnom zariadení spôsobené úmyselne alebo z nedbanlivosti hradí zákonný zástupca žiaka/ žiak podľa § 422 Občianskeho zákonníka a § 214 ods. 1 Zákonníka práce. Nahradenie škody nevylučuje aj trest podľa stupňa previnenia.
30. V prípade, že sa pri poškodení majetku školy zodpovedný žiak za škodu neprihlási alebo
sa nezistí, škodu hradia všetci žiaci školy.
31. Žiak do učebne vstupuje v prezuvkách. Neprezutému žiakovi nemusí byť povolený vstup
do učebne. Žiakovi je počas vyučovacej hodiny zakázané mať na hlave čiapku, šiltovku,
šatku.
Nedodržiavanie stanovených pravidiel žiakom sa považuje za porušenie VŠP a je dôvodom na podanie návrhu riaditeľke školy na uloženie výchovných opatrení žiakovi alebo na zníženie známky zo správania.
Článok 3
PRAVIDLÁ SPRÁVANIA SA ŽIAKOV
A. Žiak má tieto povinnosti
1. Dochádzať do školy pravidelne a včas podľa určeného rozvrhu a aktívne sa zúčastňovať na vyučovaní všetkých povinných predmetov, voliteľných a nepovinných predmetov, ktoré si zvolil.
2. Neskorí príchod do školy, na vyučovaciu hodinu je ospravedlnený iba vtedy, ak súvisí s dopravným spojením alebo je spôsobený iným vážnym dôvodom. Počas vyučovania sa žiak môže vzdialiť z vyučovacej hodiny len so súhlasom vyučujúceho, popr. triedneho učiteľa, zástupkyne riaditeľky školy alebo riaditeľky školy.
3. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, jeho zákonný zástupca alebo plnoletý žiak sám je povinný najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti na vyučovaní (tel. č.: 036/6312 195, fax: 6310 566,
e-mail: suslbielika@mail.t-com.sk). Ak je žiak ubytovaný v domove mládeže, oznámi túto skutočnosť aj vychovávateľke domova mládeže (tel. č.: 036/6312 051).
4. Pri návrate na vyučovanie je neplnoletý žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi najneskôr do 2 pracovných dní ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcov. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám. V prípade, ak tak neurobí, môže triedny učiteľ považovať vymeškané vyučovacie hodiny za neospravedlnené.
5. Ak sa žiak stravuje v školskej jedálni je povinný rešpektovať pokyny pedagogického dozoru alebo zamestnancov školskej jedálne.
6. Správanie sa žiaka voči spolužiakom a všetkým zamestnancom školy je slušné, zdvorilé a priateľské. Žiak je povinný pozdraviť každého dospelého i neznámeho človeka v priestoroch školy. Je povinný dať mu prednosť vo dverách a za prípadné nedorozumenie sa ihneď ospravedlniť.
7. Za dokázanú krádež školských alebo spolužiakových vecí sa tento čin kvalifikuje ako hrubé porušenie VŠP a nasleduje okamžité vylúčenie žiaka zo štúdia.
8. Ak žiak úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktoré je nepravdivá dopustí sa hrubého porušenia VŠP a nasleduje okamžité vylúčenie žiaka zo štúdia.
9. Žiak je povinný správať sa aj mimo školy tak, aby robil česť škole i sebe. Neplnenie si povinností žiakom je vážnym porušením VŠP, je dôvodom na podanie návrhu riaditeľke školy na uloženie výchovných opatrení žiakovi alebo na zníženie známky zo správania. Uloženie výchovného opatrenia a klasifikácia správania zníženou známkou za ten istý priestupok s navzájom nevylučuje. Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení a dodržiavanie stanovených pravidiel vo VŠP.
10. Hodnotenie, klasifikácia správania žiakov a opatrenia vo výchove upravuje zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Metodický pokyn č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl s účinnosťou od 1. mája 2011. Klasifikácia správania vyjadruje súhrnné hodnotenie správania sa žiaka na konci klasifikačného obdobia.
11. Za neospravedlnené vyučovacie hodiny na vyučovaní môže byť žiakovi udelené:
- napomenutie triednym učiteľom do 1 vyuč. hodiny
- pokarhanie triednym učiteľom do 3 vyučovacích hodín
- pokarhanie riaditeľkou školy od 4 – 6 vyučovacích hodín
- znížená známka zo správania na stupeň 2 od 7 – 14 vyučovacích hodín
- znížená známka zo správania na stupeň 3 od 15 – 35 vyučovacích hodín
a návrh na podmienečné vylúčenie zo štúdia
- znížená známka zo správania na stupeň 4 od 36 a viac
a podmienečné vylúčenie zo štúdia
12. U žiaka, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku a má neospravedlnené vyučovacie hodiny – riaditeľka školy upozorní zákonného zástupcu na zanedbanie povinnej školskej dochádzky a zároveň túto skutočnosť hlási príslušnému ÚPSVaR.
B. Žiakovi je zakázané
V prípade porušenia zákazu je postup nasledovný:
a) pri podozrení, že žiak je pod vplyvom nelegálnych návykových látok a svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, pedagógov alebo iných účastníkov výchovy a vzdelávania v škole, alebo výrazne narúša výchovno-vzdelávací proces, riaditeľka školy okamžite vylúči žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestni ho do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca, alebo výchovnej poradkyne. Riaditeľka školy bezodkladne privolá:
● zákonného zástupcu,
● zdravotnú pomoc,
● policajný zbor.
Ak sa potvrdí, že správanie žiaka bolo pod vplyvom nelegálnej návykovej látky, bude mu znížená známka zo správania na stupeň 3 s podmienečným vylúčením zo štúdia. Pri opakovanom porušení zákazu bude žiak zo štúdia vylúčený.
b) ak sa u žiaka zistí prechovávanie nelegálnej návykovej látky, bude mu znížená známka zo správania na stupeň 3 s podmienečným vylúčením zo štúdia. Škola o prípade informuje zákonného zástupcu žiaka (aj keď je žiak plnoletý) a políciu. V prípade, že sa zistí dílerstvo, bude žiakovi znížená známka zo správania na stupeň 4 a žiak bude zo štúdia vylúčený.
c) v prípade, ak je žiak toxikoman (na základe lekárskeho potvrdenia sa jedná o žiaka chorého) bude mu štúdium prerušené. Ak absolvuje liečenie a zo závislosti sa vylieči, škola mu umožní dokončenie štúdia.
Za prejavy šikanovania sa považuje:
- fyzické útoky, urážlivé prezývky, nadávky, ironizovanie, príkazom agresora vykonávať určitú vec proti svojej vôli, ničenie vecí, vymáhanie vecí, sexuálne obťažovanie, verbálne a fyzické ponižovanie, urážky rodičov, prehliadaním a ignorovaním obete a pod.
V prípade zistenia akejkoľvek formy šikanovania je postup nasledovný:
a) pohovor žiaka s výchovnou poradkyňou, triednym učiteľom a riaditeľkou školy za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka (aj keď je žiak plnoletý) a zníženie známky zo správania na stupeň 3
b) pri opakovanom porušení zákazu sa vykoná pohovor žiaka s výchovnou poradkyňou, triednym učiteľom a riaditeľkou školy za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka (aj keď je žiak plnoletý) a zníženie známky zo správania na stupeň 3 s podmienečným vylúčením zo štúdia
c) pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu riaditeľka školy oznámi tieto skutočnosti príslušnému útvaru Policajného zboru a zákonnému zástupcovi žiaka. Žiak bude zo štúdia vylúčený a bude mať zníženú známku zo správania na stupeň 4.
Budovu školy môže opustiť žiak:
- len so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, zástupkyne riaditeľky školy alebo riaditeľky školy (za účelom návštevy u lekára, z rodinných dôvodov). Neplnoletý žiak môže opustiť budovu školy (za účelom návštevy u lekára, rod. dôvodov) len za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka alebo písomného súhlasu zákonného zástupcu žiaka,
- ktorý sa stravuje v ŠJ (pri presune dbá na dodržiavanie bezpečnostných predpisov)
Porušenie zákazu sa považuje za závažné porušenie VŠP, ktoré je dôvodom na
podanie návrhu riaditeľky školy na uloženie výchovných opatrení alebo na
zníženie známky zo správania.
Článok 4
UVOĽNENIE ŽIAKOV Z VYUČOVANIA
1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe písomne, popr. telefonicky požiada zákonný zástupca žiaka o uvoľnenie z vyučovania:
- na jednu vyučovaciu hodinu príslušného pedagóga, na jeden deň triedneho učiteľa a na viac dní riaditeľku školy. Ak je žiak ubytovaný súčasne domove mládeže (ďalej len DM) upovedomí o tom vychovávateľku DM. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám.
2. Neprítomnosť na vyučovaní sa ospravedlňuje len pre závažné dôvody najmä zdravotné. Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni ospravedlňuje jeho zákonný zástupca/žiak. Ak sa neprítomnosť žiaka pre chorobu opakuje častejšie, môže triedny učiteľ žiadať potvrdenie od lekára aj na jeden deň.
3. Neprítomnosť žiačky pre tehotenstvo a materstvo sa ospravedlňuje rovnako ako neprítomnosť pre chorobu.
4. Ak žiak z akéhokoľvek dôvodu (aj zdravotného) vymešká viac ako 25 % vyučovacej doby vyučovacieho predmetu (alebo predmetov) môže riaditeľka školy na konci klasifikačného obdobia nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka.
5. Rodič
ospravedlňuje žiaka do študijného preukazu, maximálne 3 dni v I. polrok
a 3 dni v II. polroku školského roka. Ak absenciu ospravedlňuje lekár,
rodič svojím podpisom potvrdí, že vie o absencii z vyučovania. Pri
návšteve lekára z dôvodu ošetrenia alebo vyšetrenia je potrebné
potvrdiť aj dobu strávenú u lekára.
.
Článok 5
POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV
V každej triede sú na každý týždeň určení triednym učiteľom 2 týždenníci a ich mená sú
zapísané v triednej knihe, pri triedach delených na skupiny sa určuje týždenník zvlášť pre každú skupinu. Povinnosti týždenníkov sú:
a) týždenník prichádza do školy 15 minút pred začiatkom vyučovania,
b) týždenník má na starosti priestory šatne (uzamykanie, poriadok v šatni),
c) týždenník zabezpečí vyvetranie triedy a postará sa o učebné pomôcky,
d) týždenníci dozerajú na poriadok v učebni a v miestnostiach, ktoré používajú,
e) týždenníci na začiatku každej vyučovacej hodiny hlásia mená neprítomných žiakov,
f) cez prestávku vetrajú učebne a pripravia ich na vyučovanie (tabuľa, pomôcky).
Zistené nedostatky, poruchy hlásia na začiatku vyučovania triednemu učiteľovi,
v prípade jeho neprítomnosti dozorkonajúcemu učiteľovi, neprítomnosť vyučujúceho
v triede 5 minút po zvonení hlásia zástupkyni riaditeľky,
g) po skončení vyučovania prekontrolujú všetky lavice v učebni, poutierajú tabuľu,
prekontrolujú uloženie stoličiek na lavice, poriadok okolo smetného koša. Z triedy a
šatne odchádzajú poslední.
Článok 6
PRÁVA ŽIAKA
1. Každý žiak má právo na vzdelanie, ktoré nemôže učiteľ porušovať vyhadzovaním žiaka z triedy, obmedzovaním jeho školskej dochádzky alebo jeho vylučovaním z určitých činností. Vzdelávanie v strednej škole je bezplatné. Právo na vzdelanie je škola povinná zabezpečiť v danom rozsahu aj žiakovi, ktorý bol rozhodnutím riaditeľky oslobodený od vyučovacieho predmetu TEV. Žiak môže primerane využívať školské zariadenie, učebne, výpočtovú techniku, multimediálne centrum, knižnicu – žiak má právo na bezplatné zapožičanie učebníc, učebných textov na povinné vyučovacie predmety. Žiaci majú právo na vzdelávanie v štátnom materinskom jazyku.
2. Sloboda prejavu – každý žiak má právo slovom alebo písmom vyjadrovať svoj názor, klásť
otázky k učivu a dostať na ne odpoveď, slobodne sa rozhodovať o tom, ako bude chodiť
upravený alebo oblečený. Táto sloboda však nemôže byť absolútna – nemožno tolerovať
prejavy, ktoré by vyzývali k rasovej, národnostnej či inej forme neznášanlivosti; kladenie
otázok nemôže svojím rozsahom obmedzovať právo ostatných žiakov na vzdelanie;
oblečenie a úpravu žiaka musia byť v súlade so základnými hygienickými požiadavkami,
nemožno tolerovať prejavovanie výtvarných alebo iných názorov formou poškodzovania
školského majetku (sprejerstvo, vandalizmus).
3. Žiak má právo na názor – učiteľ má dávať dieťaťu čo najväčší priestor pre vyjadrenie
vlastného názoru, postojov, vlastnej tvorivosti, nezameriavať sa len na pamäťové
reprodukcie predtým osvojených poznatkov žiakov. Žiak má právo na slobodné vyjadrenie
okrem vyučovacích hodín slúžiť aj triednickej hodiny, možnosť vyjadriť sa
prostredníctvom školského rozhlasu, časopisu, násteniek, na zasadnutí žiackej rady a pod.
V tejto súvislosti má žiak aj právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin.
4. Zákaz diskriminácie znamená, že so žiakmi treba zaobchádzať na základe princípu
rovnosti, že pre nich platia všetky práva bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, etnický
alebo sociálnych pôvod, majetok, politické alebo iné zmýšľanie, náboženstvo, telesnú alebo
duševnú nespôsobilosť. Rešpektovať treba ustanovenia zákona č. 365/2004 Z.z.
o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou
a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon).
5. Sloboda myslenia, svedomia, náboženstva – každý žiak má právo vybrať si náboženstvo
alebo byť bez vyznania, nikto nemá právo vytvárať na neho alebo jeho rodičov nátlak,
obmedzovať ho alebo zosmiešňovať ohľadom jeho náboženstva a filozofického
presvedčenia. To sa týka aj rozhodovania pri výbere vyučovania náboženskej výchovy
alebo etickej výchovy.
6. Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby, výchovno-vzdelávacieho programu
školy a možností, ktoré pre žiaka ponúka. Každý žiak má právo poznať vnútorný poriadok
školy zahŕňajúci práva a povinnosti žiakov a Dohovor o právach dieťaťa.
7. Každý má právo na objektívne hodnotenie. Vyučujúci musí žiakom oznamovať výsledok
každej klasifikácie a hodnotenia, po ústnom vyskúšaní oznámiť žiakovi výsledok ihneď.
Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických činností musí oznámiť
žiakovi a predložiť k nahliadnutiu do 10 dní; nepreťažovať žiakov, a tak ohrozovať ich
zdravý telesný a duševný vývoj; zabezpečiť pravidelnú frekvenciu hodnotiacich činností.
Škola umožňuje prístup žiakov k informáciám – využívanie učebného softvéru, pripojenia
na internet, knižničného fondu, video a audio nahrávok, časopisov, násteniek. Pedagogickí
zamestnanci pri poskytovaní informácií o žiakovi musia postupovať v súlade so zákonom
NR SR č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.
8. Právo na ochranu zdravia – úlohou učiteľov je vytvárať zdravé prostredie, resp. vytvárať
zdravú klímu triedy a školy a postupovať pri výchove tak, aby si žiaci postupne sami vedeli
chrániť svoje právo na zdravý spôsob života. Škola zabezpečuje pre žiakov stravovanie v školskej jedálni SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Levice. Zdravotne postihnuté dieťa má právo na osobitnú starostlivosť. Pri vzniku školského úrazu žiak oznámi túto skutočnosť vyučujúcemu pedagógovi, resp. Mgr. Lohyňovi, ktorý je poverený zabezpečovaním prvej pomoci, alebo zástupkyni riaditeľky školy.
9. Právo na ochranu pred fyzickým a psychickým násilím, využívaním a zanedbávaním – voči žiakovi nemôžu byť uplatňované disciplinárne opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní proti jeho vôli a pod.), žiak nesmie pracovať pred dovŕšením primeraného minimálneho veku, vykonávať prácu na úkor jeho zdravia, vzdelávania, telesného, duševného alebo mravného vývoja.
10. Právo na ochranu súkromia, cti a povesti – vyjadrenia učiteľa týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakova ich zverejňovanie nemôžu žiaka urážať a ponižovať, negatívne ovplyvňovať jeho seba hodnotenie, či postavenie v skupine spolužiakov. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje treba chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do rodinných vzťahov žiaka, porušovať listové tajomstvo, vystavovať žiaka ponižujúcim prehliadkam a pod.
11. Právo na ochranu a pomoc – dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytuje ochrana a pomoc. Preto má žiak právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov, na ochranu pred šikanovaním. Ak je žiak šikanovaný môže sa obrátiť s problémom na triedneho učiteľa, výchovnú poradkyňu, zástupkyňu riaditeľky školy, alebo na riaditeľku školy.
12. Právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie – žiak sa môže zúčastniť na pokojnom zhromažďovaní, žiaci ho však môžu zvolávať až po dovŕšení 18 rokov veku. Žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v detských a mládežníckych organizáciách, záujmových a športových organizáciách, v záujmových krúžkoch na škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou.
13. Právo na odpočinok a voľný čas, na účasť na hre a oddychovej činnosti; slobodnú účasť na kultúrnom živote a umeleckej činnosti – pri tvorbe rozvrhu hodín treba rešpektovať zásady psychohygieny – vyučovacie hodiny nemôžu vyučujúci predlžovať alebo svojvoľne skracovať prestávky. Žiakov nemožno zbytočne preťažovať zadávaním úloh.
14. Právo na ochranu pred drogovými závislosťami – v školskom poriadku sú vymedzené základné opatrenia proti šíreniu legálnych aj nelegálnych drog v školskom prostredí (zákaz fajčenia v priestoroch školy a pri akciách organizovaných školou, zákaz prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje, drogy a požívať ich, predmety, ktoré nesúvisia s vyučovacím procesom, ktorými sa ohrozuje život a zdravie a pod.).
15. Právo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – žiaci na základe záznamov a doporučení špeciálno-pedagogickej poradne majú právo na individuálny prístup vo výchove a vzdelaní, na vyučovanie pedagógom s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou a na ďalšie úpravy v procese vyučovania, ktoré sú doporučené na základe odborného vyšetrenia a v súlade s platnými predpismi.
16. Právo na spravodlivý proces – škola umožní žiakovi, aby mohol byť vypočutý, keď mu hrozia sankcie z porušenia školského poriadku, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.
17. Právo na ochranu osobných vecí škola zabezpečí prostredníctvom poistenia proti krádeži, pridelením uzamykateľného šatníka.
18. Právo žiaka na radu – žiak má právo požiadať pedagogického zamestnanca o radu
v akejkoľvek oblasti. Každý pedagogický zamestnanec zverejní konzultačné hodiny pre
žiakov.
Článok 7
POCHVALY ŽIAKOV
Žiakovi možno za vzorné plnenie povinností, mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, dlhodobú svedomitú prácu, výrazné prosociálne cítenie, ktoré pozitívne ovplyvňuje klímu v triede a v škole, za záslužný alebo statočný čin udeliť:
- pochvalu triednym učiteľom,
- pochvalu riaditeľkou školy,
- pochvalu zástupcom zriaďovateľa školy,
- pochvalu zástupcom štátnej správy v školstve,
- pochvalu ministrom školstva SR.
Motivačné aktivity pre žiaka:
Článok 8
VYUČOVANIE A PROSPECH – hodnotenie žiakov
Postup realizácie hodnotenia a klasifikácie žiakov podrobne upravuje Metodický pokyn č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl s účinnosťou od 1. mája 2011 a zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Škola je oprávnená a povinná informovať zákonného zástupcu žiaka (aj keď je žiak plnoletý) o prospechu, správaní, dochádzke a výsledkoch maturitných skúšok.
Domáce práce z praxe, domáce výtvarné, grafické a modelárske úlohy, ktoré si študent nevypracuje do stanoveného termínu, sa hodnotia nedostatočnou v deň, kedy ich žiak mal predviesť. Vyučujúcim je zakázané predlžovať termíny, a tak kumulovať žiakovi veľké množstvo práce na obdobie tesne pred klasifikáciou.
Nečinné sedenie nepripraveného žiaka na vyučovacej hodine, bloku hodín aj v prípade, ak nemá úbor na telesnú výchovu, sa na konci vyučovania hodnotí nedostatočnou.
Článok 9
PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCU ŹIAKA
Zákonný zástupca žiaka má právo:
Zákonný zástupca žiaka je povinný:
Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky v hromadných dopravných prostriedkoch, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
Prerokované radou školy dňa .................................
PhDr. Emília Kováčová
predsedníčka RŠ ……………………………
Prerokované žiackou radou dňa .................................
Hedviga Gutierrez
predsedníčka ŽR ............................................